Dows Vintage 1997
Dows vintage 1997 er meget flot rødlig og elegant i farven.
Imødekommende duft, med flotte og fine noter af krydderier og bær, lækkert.
Smagen er utrolig lækker og meget kraftfuld, med stor fylde. Eftersmagen er fyldig og meget frugtig, og du fornemmer lette krydderier på tungen.
Denne Dows Vintage 1997 er en dyb og meget kraftig portvin.
Dows portvine er ufiltreret og vil danne bundfald over tid. Den kan med fordel dekanteres, og bagefter nydes i store glas, og gerne lettere afkølet ved 12-15 grader.
SUPER godt år fra en kvalitets producent.
Læs meget mere om Dows
Find lækre Tawny portvine med alder.
Information:
De første tråde i Dows historie går tilbage til 1798 hvor Bruno Da Silva rejste til London og begyndte af importere vin. Senere i firmaets historie bliver navnet ændret til Silva og Cosens ved et partnerskab. Det Dows vi kender i dag begyndte i 1912 hvor Andrew James Symington købte sig ind i firmaet. I dag er Dows 100 % ejet af Symington gruppen, og deres mest kendte vingårde (quinta`s) er Quinta do Bonfim der ligger smukt i byen Pinhao.
Samt deres Quinta da Senhora da Reibeira, som er beliggende langt inde ad Douro floden, faktisk lige over for Quinta do Vesuvio. Derudover hører der 2 vingårde mere til brandet Dows. Jeg havde en store fornøjelse at overnatte på Quinta do Bonfim for nogle år siden, hvor jeg havde en længere snak med Charles Symington om produktion af portvine.
“Denne flaske er ikke ny fra leverandøren og købes som beset på billederne. Inden køb bedes du derfor kigge billederne af varen grundigt igennem. Grundet forskellige aldre på disse flasker, er tilstanden af portvinen på eget ansvar”.