Vasques de Carvalho 50 års Tawny
HELT NY PORTVIN, LIGE KOMMET PÅ MARKEDET.
Vasques de Carvalho 50 års tawny er flot og klar rødbrun i farven. Lækker og blød duft rammer dine nærebor med en harmoni af vellavet portvin.
Kraftig og intens smag, masser af nødder, rosiner og karamel, smagen vil ingen ende tage, der bliver ved med at kommer nye noter frem. Eftersmagen varer lange og ebber langsomt ud med de søde nødde noter siddende tilbage
Superliga portvin, skal prøves.
Prøv denne 50 års tawny let afkølet ved 12-14 grader og gerne i store glas. Kan med fordel nydes til en hjemmelavet æblekage, gerne med et twist af macipan og vanilie.
Winemaker: Jaime Costa
Læs mere om huset her.
Vasques de Carvalho og andre spændende portvine finder du hos Portvinsoplevelser.dk
Vasques de Carvalho blev grundlagt tilbage i 1880, og har indtil 2013 solgt portvin og druer til andre producenter. De vælger at sælge under eget navn i 2013. I deres kælder står et fad portvin fra året hvor de blev grundlagt, nemlig 1880. Det bliver bla. brugt til blend af deres 40 års tawny. De er allerede nu kendt for at producere portvine i HØJ kvalitet, og har modtaget flere anderkendelser for deres portvine.