Vasques de Carvalho 40 års Tawny
Vasques de Carvalho 40 års tawny har en flot og klar rødbrun farve.
Intens og kraftig tawny, perfekt balance mellem syre og sødme. Et væld af tørret frugt, nødder, svesker og karamel møde dine smagsløg og smilet kommer frem på dine læber. Lang og intens eftersmag.
Prøv denne lækre 40 års tawny, gerne let afkølet ved 12-14 grader og gerne i store glas. Kan med fordel nydes til en hjemmelavet æblekage, gerne med et twist af marcipan og vanilje.
Igen et mesterværk fra winemaker Jaime Costa. I denne portvin er der bla. colheita fra 1880.
Leveres i flot gaveæske.
Læs mere om Vasques de Carvalho her.
Anmeldelser:
5 stjerner i Vinavisen “Spændende, gammel portvin med en meget kompleks duft og en elegant smag, der begynder med sødme, men går over i en bred smagsbuket og en behagelig tørhed lidt i retning af en madeira. Den meget høje pris afspejler naturligvis sjældenhed og efterspørgsel.”
Silver Medal Concours Mondial de Bruxelles 2015
Bronze Decanter 2015
Guld International Wine Challange 2016
Guld Vinhos do Portugal 2017
Vasques de Carvalho og andre spændende portvine findes hos Portvinsoplevelser.dk
Information:
Vasques de Carvalho blev grundlagt tilbage i 1880, og har indtil 2013 solgt portvin og druer til andre producenter. De vælger at sælge under eget navn i 2013. I deres kælder står et fad portvin fra året hvor de blev grundlagt, nemlig 1880. Det bliver bla. brugt til blend af deres 40 og 50 års tawny. De er allerede nu kendt for at producere portvine i HØJ kvalitet, og har modtaget flere anderkendelser for deres portvine, af diverse vinskribenter. Winemaker hos Vasques de Carvalho er Jaime Costa der tidligere er kåret som årets winemaker i Dourodalen. Vasques de Carvalho har en flot og hyggeligt smagerum i Vila Nova de Gaia hvor der er åbent for besøg. Derudover arbejdes der også på et nyt og flot besøgscenter i Pinhao.